Ćwiczenia Bioenergetyczne– opracowane przez A. Lowena i J. Pierrakosa przynoszą wiele korzyści w zakresie podnoszenia witalności organizmu, jak również w sferze życia emocjonalnego i seksualnego. Charakteryzuje je duża uniwersalność – mogą być one adresowane nie tylko do osób przeżywających poważne problemy osobiste, czy zdrowotne, ale również do osób chcących polepszyć swoje samopoczucie, czy zredukować codzienny stres.

Ćwiczenia bioenergetyczne pomagają przy m. in. w:

  • problemach z akceptacją własnego ciała,
  • zaburzeniach snu,
  • trudnościach w kontenerowaniu ( mieszczeniu) i wyrażaniu emocji,
  • komunikacji w związkach,
  • seksualności,
  • problemach w stawianiu granic, asertywności

Celem ćwiczeń bioenergetycznych jest uwolnienie się ze „zbroi” blokad i napięć po to, by odzyskać kontakt z ciałem. Kiedy odblokujemy ciało i poczujemy naszą „pierwotną naturę”, otworzymy się na miłość i witalność, odzyskamy umiejętność kochania, uwolnimy seksualność i ekspresję.
Do ćwiczeń bioenergetycznych należą m. in.: ćwiczenia pogłębiające oddech, zwiększające ekspresję seksualności, zwiększające świadomość istnienia napięć, a przez to świadomość własnego ciała, ćwiczenia gruntujące (dające ugruntowanie), ćwiczenia zwiększające poziom wibracji ciała oraz masaż.
Regularne ich stosowanie wpływa na zmniejszenie napięć mięśniowych, zwiększenie żywotności ciała oraz odzyskanie zdolności do przeżywania radość i przyjemności w życiu. Ćwiczenia pomagają zwiększyć zaufanie do siebie, rozwinąć potencjał orgazmiczny i wyzwolić energię stłumionych uczuć.