TRE® -Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje, to metoda, uwalniania napięć w ciele wywołanych nadmiernym stresem, urazem psychicznym lub traumą.
Ćwiczenia przeznaczone są dla:
– osób doświadczających szkodliwych dla zdrowia bolesnych skutków codziennego stresu jak i ciężkich traumatycznych urazów, doświadczających ciągłego napięcia w ciele, uporczywej bezsenności, napadów lęku i paniki , duszności, bruksizmu (zgrzytanie zębami)
– osób pracujących w zawodach o dużym poziomie stresu
– osób zainteresowanych własnym rozwojem

Korzyści ze stosowania Ćwiczeń TRE
– łatwość nauki: Ćwiczeń tych można się łatwo nauczyć i w wielu przypadkach ich skuteczność jest natychmiastowa.
– naturalny środek zaradczy: W pewnych okolicznościach z tych ćwiczeń można korzystać jak z naturalnego środka zapobiegającego lub minimalizującego symptomy PTSD, redukującego efekty urazów psychicznych, które wystąpią w przyszłości
– samodzielne stosowanie i diagnoza: Można ich używać do samo-diagnozowania rodzaju i stopnia napięć powstałych przez traumatyczne epizody
– codzienna gimnastyka: Można je włączać do codziennego zestawu ćwiczeń i używać ich do leczenia oraz zapobiegania stanom chorobowym
– szybkie przywrócenie zdolności leczenia: Pomagają szybciej odtworzyć w ciele poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając szybszy i bardziej zintegrowany proces zdrowienia

Zmniejszenie stresu fizycznego i psychicznego poprzez stosowanie ćwiczeń TRE pozwala osiągnąć następujące efekty:
zmniejsza się odczuwanie obaw i niepokoju
zwiększa się poziom energii i odporności
poprawiają się relacje małżeńskie
obniża się poziom stresu w pracy
poprawa jakości snu
poprawiają się relacje międzyludzkie
ustają bóle mięśniowe i bóle pleców
zwiększa się elastyczność ciała
poprawia się elastyczność emocjonalna
obniżają się skutki traumy zastępczej
goją się dawne urazy ciała
ułatwiają przeżywanie ciężkiej choroby
dają ulgę w chorobach przewlekłych


Ćwiczenia Bioenergetyczne– opracowane przez A. Lowena i J. Pierrakosa przynoszą wiele korzyści w zakresie podnoszenia witalności organizmu, jak również w sferze życia emocjonalnego i seksualnego. Charakteryzuje je duża uniwersalność – mogą być one adresowane nie tylko do osób przeżywających poważne problemy osobiste, czy zdrowotne, ale również do osób chcących polepszyć swoje samopoczucie, czy zredukować codzienny stres.

Ćwiczenia bioenergetyczne pomagają przy m. in. w:
– Problemach z akceptacją własnego ciała.
– Zaburzeniach snu.
– Trudnościach w kontenerowaniu i wyrażaniu emocji.
– Komunikacji w związkach.
– Seksualności.
– Problemach w stawianiu granic.

Celem ćwiczeń bioenergetycznych jest uwolnienie się ze „zbroi” blokad i napięć po to, by odzyskać kontakt z ciałem. Kiedy odblokujemy ciało i poczujemy naszą „pierwotną naturę”, otworzymy się na miłość i witalność, odzyskamy umiejętność kochania, uwolnimy seksualność i ekspresję.
Do ćwiczeń bioenergetycznych należą m. in.: ćwiczenia pogłębiające oddech, zwiększające ekspresję seksualności, zwiększające świadomość istnienia napięć, a przez to świadomość własnego ciała, ćwiczenia gruntujące (dające ugruntowanie), ćwiczenia zwiększające poziom wibracji ciała oraz masaż.
Regularne ich stosowanie wpływa na zmniejszenie napięć mięśniowych, zwiększenie żywotności ciała oraz odzyskanie zdolności do przeżywania radość i przyjemności w życiu. Ćwiczenia pomagają zwiększyć zaufanie do siebie, rozwinąć potencjał orgazmiczny i wyzwolić energię stłumionych uczuć.


Psychoterapia poprzez ciało łączy tradycyjną konwersacyjną psychoterapię z pracą z ciałem. Jest to głęboko transformująca metodą, która prowadzi do uzdrowienia wewnętrznych ran i pozwala żyć z większą pasją, przyjemnością i kreatywnością.

Metody Core Energetics i Analiza Bioenergetyczna :
– są modelami psychoterapii opartymi na teorii charakterologicznej Wilhelma Reicha. Charakter w teorii Reicha to głębokie fizyczne, emocjonalne, psychologiczne i relacyjne zależności wynikające z urazów wyniesionych z wczesnego okresu życia.
– są rozpowszechnionymi na świecie modelami psychoterapii, integrującymi techniki werbalne  z  technikami ekspresji poprzez ruch fizyczny i głos.
– pomagają usunąć napięcia, które gromadzą się w ciele wskutek traumy i wypartych emocji, przywracając w ten sposób naturalny przepływ energii i odczuwanie emocji. Przywracają ciału elastyczność i giętkość, ekspresje i żywotność zarówno w psychice jak i w ciele.
Psychoterapia Core Energetics w swoim podejściu do człowieka integruje koncept duchowości, co odróżnia ją od wielu innych modeli

Psychoterapeutyczna praca z ciałem przeznaczona jest dla osób :

– borykających się z bolesnymi wspomnieniami i doświadczeniami z przeszłości

-mającymi trudności w wyrażaniu emocji i zrozumieniu własnych zachowań

– odczuwających stany depresyjne, stany lękowe, napięcie, przygnębienie, samotność, nie rozumiejących przyczyny tych stanów i nie mogących się z nimi uporać
– będących ofiarami przeżyć traumatycznych z czasów dzieciństwa lub życia dorosłego,
– o niskim poziomie energii.
– cierpiących na dolegliwości bólowe, dla których nie ma medycznych wyjaśnień,
– są w kryzysie życiowym
– cierpiących na różnorodne dolegliwości fizyczne spowodowane stresem.

Terapia pomaga osiągnąć następujące efekty:
– pomaga w uświadomieniu i wyrażeniu zalegających negatywnych uczuć (złość, zazdrość, pogarda, wstyd i itp.), co -pozwala na osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej i większego balansu w życiu.
– uczy spontaniczności i otwartości w wyrażaniu uczuć prowadząc w ten sposób do odnalezienia głębokiej autentyczności,
– poprzez włączenie do procesu duchowości Core Energetics oferuje potężne narzędzie rozwoju osobistego, pomagające w osiągnięciu głębokiej akceptacji samego siebie i innych.
– uwalnia ogromną ilość energii, która wzmacnia zdrowie umysłowe, emocjonalne, fizyczne i duchowe – tworząc witalność, większą satysfakcję z życia, radość i przyjemność
– przełamuje zahamowania seksualne